DEVIZAHITEL SZERZŐDÉSEK
Bár az Európai Unió Bírósága (EUB) egy devizahiteles adós számára kedvező döntést hozott, amely kötelező érvényű lenne a többi károsultra nézve is, ám még egyetlen ilyen perben sem született ezt alkalmazó ítélet. A döntés értelmében, elölről kezdődhet minden, ami a magyarországi devizahitelesek ügyeit illeti és tömeges perek elindítása várható.
FELCSILLANT A REMÉNY
Miután sokan még az érintettek köréből sem értesültek ennek híréről, az uniós bíróságon pert nyerő dr. Marczingós László jogász kész arra is, hogy vidéki városokban, fórumokon számoljon be a sikerről. A devizahiteleseknek reményt adó jogász a Blikk-nek elmondta, hogy nagyon sokan megkeresik az üggyel kapcsolatban, de az, hogy jogászként élharcosává lett ennek az ügynek, nem jelenti, hogy félresöpri az eddigi életét. “Nem vállal egyéni ügyeket a devizahitelek frontján.”
„Sokan a duplájánál is többet fizettek vissza, de még mindig nagyjából másfél millió ember él elszámoltatás alatt a devizahitelek miatt. Ez nem pártpolitika. Az ügy megoldása a magyar polgárok érdeke” – fűzte hozzá.
Marczingós László azt vallja, fizessenek a bankok, ugyanis a döntéssel visszakerülhet a folyamat a rajtvonalhoz. “A banktól kapott tőkeösszeg visszajár, de a kamatot és az árfolyamkockázatot nem lehet kizárólag az ügyfélen leverni. – egyértelművé téve, hogy a törvény értelmében kamatostól vissza-követelhető a jogellenesen elvett pénz.
A Fidesz vezette kormány és országgyűlési képviselői szerint, az ügyben semmiféle jogalkotási feladatuk nincs! Több ellenzéki párt is kezdeményezte a Parlamentben az ügy tárgyalását, de a fideszesek még Marczingós bizottsági meghallgatását sem engedélyezték.
A jogász elmondta, hogy az állam gyakorlatilag cserben hagyta a devizahiteleseket, így nem csoda az sem, hogy a mérleg eddig a bankok felé húzott. „A devizahitelesek eddigi ügyeiben a bíróságok nem vették figyelembe az uniós jogokat, az volt az álláspont, hogy bankkal szemben nem nyerhet senki” – idézte fel Marczingós László. A FIDESZ továbbra is hallgat a devizahitelesek ügyében, akik másfélmilliónyian még mindig nyögik az uzsorakamattal terhelt szerződéseik elviselhetetlen mértékű fizetni valóit. Ennek köszönhetően háromszor-, vagy ötször akkora összeget kell visszafizetniük, mint amennyit felvettek, az anno a Fidesz által engedélyezett deviza alapú hitelből.